Bazgroszyt

Co wspólnego mają bazgroły z nauką pisania?

Mamo, Tato,
 
Czy kiedykolwiek zwróciliście uwagę na naturalną skłonność Waszych dzieci do rysowania i przyjemność jaką sprawia im posługiwanie się kreską? Właśnie na bazie tych obserwacji, kierowani chęcią zaproponowania im takiego rodzaju zadań, które będą pobudzały je do myślenia, angażowały emocjonalnie i wykraczały poza popularne odwzorowywanie liter, stworzyliśmy Naukę Pisania z Bazgroszyt.
 
Co wspólnego mają bazgroły z nauką pisania?
 
Za wyjątkiem pierwszego kroku, które robi dziecko, nie ma chyba bardziej znaczącego momentu w jego rozwoju, niż pierwsza kreska, którą “stawia” na papierze. Te bazgroły to początek przygody z pisaniem i rysowaniem – przygody, która trwa całe życie.
 
Te pierwsze bazgroły, które podejmują wszystkie dzieci nie są bez znaczenia! Wręcz przeciwnie – to bazgroły prowadzą do rozwinięcia umiejętności czytania i pisania.
 
Niezależnie od tego w jakim wieku dziecko zaczyna rysować, musi przejść przez fazę bazgrolenia, zanim nauczy się rysować czy pisać. Im więcej doświadczeń dostarczymy dzieciom w kreatywnym tworzeniu, tym łatwiej przyjdzie im późniejsza nauka pisania i czytania.
 
Pierwsze gryzmoły jakie robią dzieci odzwierciedlają ich ograniczoną koordynację. Linie powstają głównie dzięki pracy całego ramienia, raczej niż tylko ręki czy dłoni. Te ruchy będą potrzebne im później aby skutecznie nauczyć się pisać.
 
W ciągu kolejnych lat bazgroły dziecka przyjmują bardziej ukierunkowany tor.

Bazgroszyt Kolorowanki XXL
 
 
Na początku była kreska
„Przygotowanie” ręki zaczyna się już około 2 roku życia, gdy dziecko zaczyna „bazgrać”. Rysunki z tego wczesnego okresu są wynikiem ruchu całego ramienia. Później zaczynają się pojawiać mniejsze, bardziej precyzyjne kreski będące efektem ruchu nadgarstka. Jeden i drugi ruch jest niezwykle ważny. Bez „wyrobienia” ramienia, ruch nadgarstka nie ma szans na precyzję. Dlatego warto proponować dzieciom rysunki na dużych arkuszach, żeby miały szansę doskonalić oba ruchy: duży i mały.
Bazgroszyt Giga kolorowanka - Ciało Człowieka
 
Czy wiesz, że...
... najważniejszym efektem rozwijania sprawności ręki jest powiązany z nią rozwój mózgu? Dla rozwoju mózgu niezwykle ważne jest to, co dzieci robią rękami. Należy więc dawać im jak najwięcej okazji do manipulowania.
 
Ćwiczenia grafomotoryczne pełnią ważną rolę w przygotowaniu do pisania.
Choć pisanie, z perspektywy dorosłego, wydaje się być czymś dziecinnie prostym,
w rzeczywistości jest to złożony proces, w którym na ostateczny sukces składa się wiele czynników, takich jak zdolności percepcyjne, dobra koordynacja, dobre przygotowanie ręki.
Rozwijanie sprawności ręki jest też jednym z elementów właściwego przygotowania dziecka do podjęcia obowiązków szkolnych. Precyzja ruchu wpływa między innymi na jakość i tempo pisania.
 
Od czego zacząć?
Ważnym elementem przygotowania do pisania są ćwiczenia grafomotoryczne polegające na rysowaniu szlaczków i znaków literopodobnych. Im więcej takich zadań - tym lepszy efekt. Ćwiczenia muszą jednak sprawiać dziecku frajdę! Powinny być zabawne i zmuszać do myślenia.
Jeśli chcemy, aby coś zapadło dziecku w pamięć i aby łatwo było potem do tej wiedzy sięgnąć, powinniśmy przy poznawaniu danej rzeczy uruchamiać wyobraźnię emocje.
 
Zobacz jak inne są zadania grafomotoryczne proponowane przez Bazgroszyt.
 • tradycyjne „szlaczki”  zostały wplecione z zabawne historyjki rysunkowe i przygody bazgroszytowych bohaterów
 • ćwiczenia są otwarte i uruchamiają wyobraźnię – zawsze jest miejsce na inwencję dziecka, na szukanie przez nie ciekawych i pomysłowych rozwiązań.
 • Zadania angażują dzieci emocjonalnie, bowiem emocje korzystnie wpływają na zapamiętywanie (stąd sympatyczni bohaterowie, którzy zapraszają do wspólnej zabawy).

 
Czy wiesz, że rozwijając grafomotorykę swojego dziecka, ułatwiasz mu naukę pisania i przyszłe osiągnięcia w szkole?
Dzięki ćwiczeniom grafomotorycznym, Twoje dziecko:
 • ćwiczy motorykę ręki i precyzję ruchu,
 • doskonali koordynację wzrokowo-ruchową,
 • kształci spostrzegawczość i koncentrację
 • rozwija wyobraźnię i wiedzę o świecie,
 • nabiera pewności siebie i wiary we własne możliwości.
Wszystkie te czynniki decydują o jakości i tempie pisania w późniejszych latach.
 
 
7 wskazówek jak najlepiej pracować z Bazgrokartami z grafomotoryki:
 1. Dawaj dziecku po jednej kolorowance. Mając przed oczami tylko jedno zadanie, będzie mu łatwiej skupić się i doprowadzić je do końca.
 2. Zwróć uwagę, czy dziecko w prawidłowy sposób trzyma kredkę. Jej prawidłowy chwyt pozwala precyzyjnie nią operować i kontrolować nacisk na kolorowankę, dzięki czemu mięśnie ręki nie męczą się nadmiernie, a w kolorowance nie powstają dziury.
 3. Upewnij się, że dziecko nie odrywa ręki, kiedy rysuje po śladzie.
 4. Po skończonej pracy porozmawiaj z dzieckiem o tym, co narysowało i dlaczego. Dzięki temu dowiesz się, jak postrzega świat, i pomożesz mu wyrazić słowami to, co myśli.
 1. W trakcie rozmowy zapytaj dziecko o to, co jeszcze można dorysować na kolorowance. Skłonisz je wówczas do ponownego zastanowienia się nad tematem i odkrycia nowych rozwiązań (w tym miejscu możesz mu także coś podpowiedzieć).
 2. Chwal to, co dobre w pracy dziecka. Dostrzegaj jego postępy i pomysły. Wskazuj rozwiązania, które szczególnie Ci się podobają.
 3. Proponuj dziecku maksymalnie dwie karty „pod rząd". Jeśli ma ochotę na kolejne, zaproponuj przerwę na zabawy ruchowe.

Zapraszamy do sklepu gdzie znajdziesz materiały do nauki pisania i grafomotoryki.
https://sklep.bazgroszyt.pl/


 
Zobacz również nasze Bazgroszytowe gry - Zabawy z Literkami.
Odgadnij wyraz - Przeciągnij odpowiednie literki i ułóż poprawnie wyraz. W tej grze dziecko poznaje literki i nowe słownictwo.
Po grze poruszaj się za pomocą myszki.Kosmos - http://www.bazgroszyt.pl/gra-kosmos-rebus.html


 Zwierzakihttp://www.bazgroszyt.pl/gra-zwierzeta-literki.html

Więcej stron z Nauka Pisania:
 • nauka pisania "Cały alfabet" - Zestaw do nauki pisania. Twoje dziecko pozna cały alfabet i wykształci precyzję ruchów rączki. Wesołe Kredziaki gwarantują wspaniałą zabawę! Do samodzielnego drukowania i wielokrotnego wypełniania.
 • nauka pisania "Grafomotoryka" - Zadania dla przedszkolaka, które pomagają trenować i rozwijać grafomotorykę i są świetnym wstępem do nauki pisania. Każda kolorowanka do druku zawiera zadania dla dzieci oraz otwarte ćwiczenia. Kolorowanki do druku rozwija wyobraźnię dziecka i pomaga w przygotowaniu do edukacji szkolnej. Nauka liter to kreatywny trening, który przyjdzie każdemu dziecku z łatwością. Zadania dla przedszkolaka są kreatywne i różnorodne. Zadania dla dzieci od Bazgroszyt.pl zawierają m.in. ćwiczenia grafomotoryczne, logiczne myślenie, zadania matematyczne, angielski czy kreatywne rysowanie. Ręka rysuje, główka pracuje.

Kolorowanki do druku od Bazgroszyt:

ZOO

Wszystkie dzieci kochają wycieczki do Zoo! Teraz możesz razem z Kredziakami wybrać się do Zoo nie wychodząc z domu. Rysek, Kredzia i Kolorozaurus zabiorą Was w świat edukacyjnej zabawy w krainie zwierząt.

Twoje dziecko pokocha gry online na Bazgroszyt.pl! Dlaczego? Kredziaki to zabawne, przyjazne zwierzaki, które zabiorą dzieci w edukacyjną przygodę z wyobraźnią. Rozwiną wiele niezbędnych umiejętności oraz wytrenują pamięć i koncentrację.

więcej kolorowanek do druku znajdzisz Kolorowanki XXL, Bazgroszyt, Nauka pisania, ZOO AlfabetROŚLINY

Kredziaki zapraszają Was na łąkę, gdzie poznacie wiele ciekawych roślin, zabawicie się z Ryskiem w kolorowanie, narysujecie kwiatki i owady do pary, a także dowiecie się, kiedy zbiera się większość owoców, na przykład jabłka.

kolorowanki do druku rośliny na bazgroszyt.pl
więcej kolorowanek do druku znajdzisz Kolorowanka - Bazgroszyt, Jesień z KredziakamiGALAKTYKA

Poznaj Galaktykę Kredziaków! Rysek, Kredzia i Kolorozaurus zabiorą Was w kosmiczną podróż po ich planecie. Znajdziesz tu kolorowanki do wydrukowania.
Narysuj Ryska, który nosi kosmiczny kombinezon ochronny i może w nim bezpiecznie spacerować po obcej planecie.
Narysuj człowiek, który był na księżycu. Być może już niedługo będziemy mogli latać jeszcze dalej, a statki kosmiczne będą kursować jak autobusy?

kolorowanki do druku kosmos na bazgroszyt.pl
więcej kolorowanek do druku znajdzisz Kolorowanka - Bazgroszyt, KosmosZWIERZĘTA

Wszystkie dzieci kochają zwierzęta! Teraz możesz razem z Kredziakami poznać ich fascynujący świat. Rysek, Kredzia i Kolorozaurus zabawią się z Wami w łączenie kropek, szukanie różnic i par w ulubionej przez dzieci krainie zwierząt.

Dlaczego Twoje dziecko polubi Gry online od Bazgroszyt? Kredziaki to zabawne, przyjazne zwierzaki, które zabiorą dzieci w edukacyjną przygodę z wyobraźnią. Rozwiną wiele potrzebnych umiejętności i wytrenują koncentrację.

kolorowanki do druku zwierzęta na bazgroszyt.pl
więcej kolorowanek do druku znajdzisz Kolorowanka - Bazgroszyt, Zwierzęce CiekawostkiKREDZIAKI

Chcesz rozwijać spostrzegawczość i koncentrację u Twojego dziecka? Rozpocznij z Kredziakami fascynującą edukacyjną przygodę. Rysek, Kredzia i Kolorozaurus zabawią się z Wami w mycie zębów, liczenie, rzucanie i szukanie różnic.

Rysek, Kredzia i Kolorozaurus zapraszają do zabawy, która uprzyjemni wolny czas każdego malucha. Grając w edukacyjne gry, dzieci rozwijają spostrzegawczość, pamięć i trenują logiczne myślenie oraz uczą się dobrych nawyków. W miarę rozwoju umiejętności, dziecko przechodzi do kolejnych, trudniejszych poziomów gier.

więcej kolorowanek do druku znajdzisz Kolorowanki do druku  - Pakiet Kreatywne Rysowanie
Kolorowanki do druku pozwalają każdemu dziecku cieszyć się zabawą z Kredziakami. Poznaj Ryska, Kredzię oraz Kolorozaurusa. Zapraszamy wielbicieli dinozaurów, kucyków, miłośników piesków, odkrywców egzotycznych lądów i wiele innych ciekawych tematów. Starannie opracowane kolorowanki są ręcznie rysowane. Łączą naukę z zabawą, zapewniając pozytywne skojarzenia z poznawaniem nowych zjawisk. Bazgroszyt można wydrukować zawsze i wszędzie - 24/7, gdzie tylko maluchowi może grozić nuda :)

 
zobacz więcej: Kucyki kolorowanki

Kolorowanki - Dinozaury Bazgroszyt.pl
zobacz więcej: ksiezniczki-kolorowanki do druku
Kolorowanki Kuchnia Bazgroszyt.pl
 
zobacz więcej: Laurki kolorowanki

Kolorowanki - Dinozaury Bazgroszyt.pl
zobacz więcej: kolorowanki do druku Owady
Kolorowanki Kuchnia Bazgroszyt.pl
zobacz więcej: kolorowanki do druku Dinozaury
Kolorowanki - Dinozaury Bazgroszyt.pl
zobacz więcej: kolorowanki do druku Kuchnia
Kolorowanki Kuchnia Bazgroszyt.pl
 
 
zobacz więcej: kolorowanki do wydrukowania Alfabet
Kolorowanki - Dinozaury Bazgroszyt.pl
zobacz więcej: Szlaczki do druku

Kolorowanki Kuchnia Bazgroszyt.pl
  
zobacz więcej: Kolorowanki szlaczki łamigłówki
Kolorowanki - Dinozaury Bazgroszyt.pl
zobacz więcej: kolorowanki do wydrukowania Historia
Kolorowankido wydrukowania Historia
 

więcej kolorowanek do drukutest gotowości szkolnejgrafomotorykaartykuły szkolnenauka pisania
znajdziesz na www.sklep.bazgroszyt.pl

Szybkie linki:
Serie - Sklep Bazgroszyt
Bazgrajka Bazgroszyt | Bazgroszyt do druku | Bazgroszyt Giga | Bazgroszyt XXL 
Kreatywne zestawy Kredki | Przybory do nauki pisania

Menu - Sklep Bazgroszyt
Przedszkolaki
Grafomotoryka Matematyka z wyobraźnią Logiczne myślenie 
Rysowanie Grube kontury Rysuj z Gwiazdami Pakiety
Testy Gotowości Szkolnej
Testy Testy wg kompetencji  Pakiety
Szkoła
Alfabet | Matematyka z wyobraźnią Logiczne myślenie Pakiety
Angielski
Alfabet Tematy Pakiety
Kreatywne Zestawy
Testy Gotowości Bazgrajki Bazgroszyt
Bazgroszyty | XXLBazgroszyty XXL z Kredkami
Giga Kolorowanki
Artykuły szkolne
Przybory do pisania
Przybory do nauki pisania | Ołówki | Wkłady
Rysowanie
Kredki Kredki akwarelowe Pastele olejowe Kredki woskowe
SALE

2018-11-01, Krzysztof Mączka

Bądzmy blisko
Informacje dodatkowe
Polityka ochrony prywatności


Radio Bajka
Projekt i realizacja Bazgroszyt.pl
Animagic. Magical EduTainment. Copyrights 2010-2014. All rights reserved