Bazgroszyt

Gdy dziecko idzie do szkoły...

Pójście do szkoły to ważny moment w życiu dziecka i rodziny. Zaczyna się bowiem etap obowiązków związanych z nauką. Dziecko przygotowuje się do brania odpowiedzialności za swoje sprawy i powoli, nieuchronnie uniezależnia się od rodziców. Pierwszym i podstawowym zadaniem rodzica jest zaakceptować ten stan rzeczy i pozwolić dziecku na samodzielność. Choć brzmi to banalnie, wcale nie jest łatwe, ponieważ często rodzice (przodują w tym mamy) chcąc „przychylić dziecku  nieba” lub z „oszczędności czasu” wyręczają je w wielu rzeczach, które  dzieci  powinny robić same. Dlatego, nawet jeśli wcześniej bywało inaczej, od chwili przekroczenia progu szkoły, w domu powinna zacząć obowiązywać żelazna  zasada: nie  wyręczamy dziecka.  Oczywiście możemy, a nawet powinnśmy mu pomóc, kiedy  nie potrafi samo sobie poradzić, ale pomóc nie oznacza zrobić za dziecko!
 
Pakowanie tornistra
Wyobraźmy sobie taką sytuację: jako specjaliści w wybranej dziedzinie mamy wygłościć konferencję. Czy pozwolilibyśmy, żeby  potrzebne mateiały pakował nam współmałżonek niezorientowany w temacie? Czy z przygotowaną przez kogoś teczką  mielibyśmy poczucie komfortu i panowania nad sytuacją,? Czy łatwo byłoby znaleźć wszystko co potrzeba? No właśnie...
Dziecko powinno pakować się samo, a zadaniem rodzica jest na początku dopilnowanie aby spakowało wszystko co potrzeba.  Jak to zrobić? Zaczynamy od pracy „zespołowej”. Rodzic czyta plan. Przy każdej pozycji ustala z dzieckiem, co jest do danej lekcji potrzebne, a dziecko własnoręcznie wkłada to do tornistra. Kiedy nasz pierwszoklasista nabierze już wprawy wycofujemy się na pozycję „sprawdzanie”.  Zaczynamy od pytania „czy spakowałeś/łaś tornister?”Jeśli nasza pociecha odpowiada twierdząco, idziemy wspólnie sprawdzić, czy rzeczywiście w torbie jest wszystko co potrzeba. Rodzic znów czyta plan, a dziecko pokazuje czy ma potrzebne książki, zeszyty itp. i ewentualnie dokłada brakujące elementy. W kolejnym etapie sprawdzamy tornister tylko co jakiś czas, by w końcu powierzyć tę sprawę od początku do końca dziecku. A co będzie jeśli  czegoś nie spakuje? Świat się nie zawali.  W najgorszym razie dziecko zarobi „minus”, albo będzie  musiało wysłuchać upomnienia pani - to są konsekwencje do „udźwignięcia”, a o tyle cenne, że dziecko odczuje je na własnej skórze, co z pewnością zmobilizuje je do większej staranności. Jest to też element hartowania. Życie przyniesie mu wiele trudnych sytuacji.  Musi nauczyć się,  jak sobie z nimi radzić.

Zadania domowe
To kolejna nowa rzecz.  Zadania domowe są łącznikiem między szkołą a domem. Dzięki nim dziecko może przypomnieć i utrwalić sobie to czego uczyło się na lekcjach,  rodzice natomiast  mają szansę zorientować się w aktualnie opracowywanych tematach. Najważniejszym jednak „zadaniem” zadań domowych jest kształtowanie nawyku uczenia się. Jest to kapitał, który będzie procentował przez cały czas edukacji szkolnej, a nawet później. Wiele niepowodzeń szkolnych wynika właśnie z tego, że dzieci nie potrafią się uczyć. Metod uczenia się jest wiele i  trzeba by poświęcić im osobny artykuł. Tutaj jednak interesuje nas to, co jest podstawą systematycznej pracy – nawyk. Nie da się go wypracować w szkole, ponieważ w grupie większość zadań wykonuje się na polecenie: proszę otworzyć książki, przyjrzeć się ilustracji itp. Tylko w domu, z pomocą rodzica, dziecko może znaleźć swój własny sposób na naukę. Jego  elementy składowe to: wybór najlepszego czasu,  podział pracy na mniejsze etapy,  ilość i długość ewentualnych przerw, zasady ekonomii: warto pracować starannie, bo wtedy nie trzeba poprawiać i w efekcie szybciej się kończy itp. Z pomocą przychodzi tutaj rytuał, czyli pewien powtarzający się plan: np. po przyjściu ze szkoły dziecko ma 30 minut czasu na zabawę na dworze (czas kiedy mama przygotowuje posiłek); następnie zjada obiad i po chwili odpoczynku siada do lekcji.
Często na początku rodzic musi mu rochę pomóc – np. podpowiedzieć od czego warto zacząć lub wytłumaczyć na czym polega zadanie. Nie należy jednak cały czas siedzieć przy dziecku. Lepiej do niego „zaglądać” i za każdym razem chwalić postęp prac (o ile prace postępują!), a na koniec wspólnie z dzieckiem sprawdzić, czy zadanie zostało wykonane prawidłowo. Po jakims czasie  zrezygnować z „zaglądania”, ograniczyć się do sprawdzania, które później – jeśli dziecko radzi sobie samo - powoli wygasić, po to by nabrało (słusznego z resztą przekonania), że nauka to jego obowiązek  a my – choć chętnie służymy radą i pomocą - jesteśmy od interwencji w sprawach trudnych.
 
Miejsce pracy
Odrabianie zadań domowych wymaga jeszcze jednej ważnej rzeczy: miejsca do pracy. W pokoju dziecka powinno więc pojawić się biurko lub stół, przy którym będzie mogło spokojnie zasiąść do swoich zadań oraz półka lub regał. Jeśli dziecko nie ma swojego pokoju, ważne jest aby wygospodarować w domu czas i miejsce, gdzie nikt nie będzie mu przeszkadzał. Trzeba również pomyśleć o krześle i ewentualnym podnóżku, o który dziecko oprze nogi (dla prawidłowej postawy nie powinny wisieć w powietrzu). Kolejna rzecz to odpowiednie oświetlenie. Choć powszechnie uważa się, że najkorzystniejszym układem jest światło z lewej strony, miejsce lampki powinno zależeć od tego, którą ręką dziecko pisze. Jeśli  jest praworęczne – źródło światła ustawiamy z lewej strony, jeśli pisze lewą - z  prawej (w przeciwnym razie pisząc będzie je sobie zasłaniać). Trzeba też wyregulować jego wysokość, by nie świeciło w oczy.  I jeszcze sprawa porządku. Jako że biurko wyznacza przestrzeń do nauki, najlepiej jeśli będą się na nim znajdować tylko rzeczy z nią związane. Miejsce zabawek i gier jest gdzie indziej. Jest to ważne, aby dziecko mogło się skupić na pracy. Wyjątkiem może być ukochany pluszak, który „wesprze ” naszego pierwszoklasistę, ale tylko pod warunkiem, że nie będzie ogniskował uwagi dziecka. Jeśli okaże się, że pluszak zamiast „pomagać” - „rozprasza”, trzeba go wysłać na wycieczkę do innego pokoju.

Grafomotoryka Bazgroszyt XXLBazgroszyt Kolorowanki Jesień XXL
Kreatywne rysowanie i nauka pisania na wielkich arkuszach!
Zestaw 20 edukacyjnych kolorowanek i ćwiczeń grafomotorycznych w formacie A3.
Dzieci będą mogły ćwiczyć ruch całego ramienia, nie tylko nadgarstka,
co ułatwi im naukę pisania.

Więcej kreatywnych materiałów znajdziesz na https://sklep.bazgroszyt.pl
#Bazgroszyt #Nauka Pisania
 

Poznaj kultowe Kolorowanki do druku od Bazgroszyt:

ZOO

Wszystkie dzieci kochają wycieczki do Zoo! Teraz możesz razem z Kredziakami wybrać się do Zoo nie wychodząc z domu. Rysek, Kredzia i Kolorozaurus zabiorą Was w świat edukacyjnej zabawy w krainie zwierząt.

Twoje dziecko pokocha gry online na Bazgroszyt.pl! Dlaczego? Kredziaki to zabawne, przyjazne zwierzaki, które zabiorą dzieci w edukacyjną przygodę z wyobraźnią. Rozwiną wiele niezbędnych umiejętności oraz wytrenują pamięć i koncentrację.

więcej kolorowanek do druku znajdzisz Kolorowanki XXL, Bazgroszyt, Nauka pisania, ZOO AlfabetROŚLINY

Kredziaki zapraszają Was na łąkę, gdzie poznacie wiele ciekawych roślin, zabawicie się z Ryskiem w kolorowanie, narysujecie kwiatki i owady do pary, a także dowiecie się, kiedy zbiera się większość owoców, na przykład jabłka.

kolorowanki do druku rośliny na bazgroszyt.pl
więcej kolorowanek do druku znajdzisz Kolorowanka - Bazgroszyt, Jesień z KredziakamiGALAKTYKA

Poznaj Galaktykę Kredziaków! Rysek, Kredzia i Kolorozaurus zabiorą Was w kosmiczną podróż po ich planecie. Znajdziesz tu kolorowanki do wydrukowania.
Narysuj Ryska, który nosi kosmiczny kombinezon ochronny i może w nim bezpiecznie spacerować po obcej planecie.
Narysuj człowiek, który był na księżycu. Być może już niedługo będziemy mogli latać jeszcze dalej, a statki kosmiczne będą kursować jak autobusy?

kolorowanki do druku kosmos na bazgroszyt.pl
więcej kolorowanek do druku znajdzisz Kolorowanka - Bazgroszyt, KosmosZWIERZĘTA

Wszystkie dzieci kochają zwierzęta! Teraz możesz razem z Kredziakami poznać ich fascynujący świat. Rysek, Kredzia i Kolorozaurus zabawią się z Wami w łączenie kropek, szukanie różnic i par w ulubionej przez dzieci krainie zwierząt.

Dlaczego Twoje dziecko polubi Gry online od Bazgroszyt? Kredziaki to zabawne, przyjazne zwierzaki, które zabiorą dzieci w edukacyjną przygodę z wyobraźnią. Rozwiną wiele potrzebnych umiejętności i wytrenują koncentrację.

kolorowanki do druku zwierzęta na bazgroszyt.pl
więcej kolorowanek do druku znajdzisz Kolorowanka - Bazgroszyt, Zwierzęce CiekawostkiKREDZIAKI

Chcesz rozwijać spostrzegawczość i koncentrację u Twojego dziecka? Rozpocznij z Kredziakami fascynującą edukacyjną przygodę. Rysek, Kredzia i Kolorozaurus zabawią się z Wami w mycie zębów, liczenie, rzucanie i szukanie różnic.

Rysek, Kredzia i Kolorozaurus zapraszają do zabawy, która uprzyjemni wolny czas każdego malucha. Grając w edukacyjne gry, dzieci rozwijają spostrzegawczość, pamięć i trenują logiczne myślenie oraz uczą się dobrych nawyków. W miarę rozwoju umiejętności, dziecko przechodzi do kolejnych, trudniejszych poziomów gier.

więcej kolorowanek do druku znajdzisz Kolorowanki do druku  - Pakiet Kreatywne RysowanieKolorowanki do druku pozwalają każdemu dziecku cieszyć się zabawą z Kredziakami. Poznaj Ryska, Kredzię oraz Kolorozaurusa. Zapraszamy wielbicieli dinozaurów, kucyków, miłośników piesków, odkrywców egzotycznych lądów i wiele innych ciekawych tematów. Starannie opracowane kolorowanki są ręcznie rysowane. Łączą naukę z zabawą, zapewniając pozytywne skojarzenia z poznawaniem nowych zjawisk. Bazgroszyt można wydrukować zawsze i wszędzie - 24/7, gdzie tylko maluchowi może grozić nuda :)
 
zobacz więcej: kolorowanki do wydrukowania Alfabet
Kolorowanki - Dinozaury Bazgroszyt.pl
zobacz więcej: Szlaczki do druku

Kolorowanki Kuchnia Bazgroszyt.pl
  
zobacz więcej: Kolorowanki szlaczki łamigłówki
Kolorowanki - Dinozaury Bazgroszyt.pl
zobacz więcej: kolorowanki do wydrukowania Historia
Kolorowankido wydrukowania Historia
 
zobacz więcej: Laurki kolorowanki

Kolorowanki - Dinozaury Bazgroszyt.pl
zobacz więcej: kolorowanki Owady
Kolorowanki Kuchnia Bazgroszyt.pl
 
zobacz więcej: kolorowanki do druku Dinozaury
Kolorowanki - Dinozaury Bazgroszyt.pl
zobacz więcej: kolorowanki Kuchnia
Kolorowanki Kuchnia Bazgroszyt.pl
 
 
zobacz więcej: Kucyki kolorowanki Online

Kolorowanki - Dinozaury Bazgroszyt.pl
zobacz więcej: ksiezniczki-kolorowanki do druku
Kolorowanki Kuchnia Bazgroszyt.pl
 
 

więcej kolorowanek do drukutest gotowości szkolnejgrafomotorykaartykuły szkolnenauka pisania
znajdziesz na www.sklep.bazgroszyt.pl

Więcej materiałów edukacyjnych dla dzieci znajdziesz:
Serie - Sklep Bazgroszyt
Bazgrajka Bazgroszyt | Bazgroszyt do druku | Bazgroszyt Giga | Bazgroszyt XXL 
Kreatywne zestawy Kredki | Przybory do nauki pisania

Menu - Sklep Bazgroszyt
Przedszkolaki
Grafomotoryka Matematyka z wyobraźnią Logiczne myślenie 
Rysowanie Grube kontury Rysuj z Gwiazdami Pakiety
Testy Gotowości Szkolnej
Testy Testy wg kompetencji  Pakiety
Szkoła
Alfabet | Matematyka z wyobraźnią Logiczne myślenie Pakiety
Angielski
Alfabet Tematy Pakiety
Kreatywne Zestawy
Testy Gotowości Bazgrajki Bazgroszyt
Bazgroszyty | XXLBazgroszyty XXL z Kredkami
Giga Kolorowanki
Artykuły szkolne
Przybory do pisania
Przybory do nauki pisania | Ołówki | Wkłady
Rysowanie
Kredki Kredki akwarelowe Pastele olejowe Kredki woskowe
SALE

2015-04-29, Bazgroszyt
Posted in

Bądzmy blisko
Informacje dodatkowe
Polityka ochrony prywatności


Radio Bajka
Projekt i realizacja Bazgroszyt.pl
Animagic. Magical EduTainment. Copyrights 2010-2014. All rights reserved