Bazgroszyt

Kreatywne rysowanie z Kredziakami

Kreatywne rysowanie z Kredziakami

Jako rodzice, często mamy wrażenie, że powinniśmy oferować dzieciom ciągle coś nowego, nieustannie szukamy dla nich nowych bodźców. Być może nie zdajemy sobie sprawy, że tak naprawdę najbardziej rozwojowe dla naszych dzieci są działania z prostymi, znanymi narzędziami. Dzieci przecież uczą się poprzez powtarzanie. Uwielbiają, kiedy po raz kolejny opowiadamy im tę samą bajkę czy historię – i za każdym razem odkrywają w niej coś nowego i ciekawego. Zapominamy, że tym najprostszym narzędziem w rozwoju dziecka może być kredka.

Najlepiej zacząć przygodę z kredkami, oferując dziecku po prostu kredkę w jednym kolorze – kolor na początku przygody z rysowaniem, w fazie bazgrolenia ma drugorzędne znaczenie. Celem bazgrolenia jest aktywność motoryczna ręki i przyjemność z wykonywanej pracy. Dla pierwszych eksperymentów w rysowaniu najlepsza będzie kredka w kolorze czarnym – na białym papierze daje ona największy kontrast.

Susan Striker - amerykańska pedagog, autorka popularnych książek o rozwijaniu kreatywności u dzieci – napisała w swojej książce Anti-Coloring Book:

„Za wyjątkiem pierwszego kroku, które robi dziecko, nie ma chyba bardziej znaczącego momentu w jego rozwoju, niż pierwsza kreska, którą “stawia” na papierze. Te bazgroły to początek przygody z pisaniem i rysowaniem – przygody, która trwa całe życie.“
 

Niezależnie od tego, w jakim wieku dziecko zaczyna rysować, musi przejść przez fazę bazgrolenia, zanim nauczy się rysować czy pisać, a potem czytać. My jako rodzice, powinniśmy się starać dostarczyć dzieciom jak najwięcej doświadczeń z tymi najprostszymi narzędziami – jakimi są właśnie kredki. Im więcej tych doświadczeń, tym łatwiej przyjdzie im późniejsza nauka pisania i czytania.

Pierwsze gryzmoły jakie robią dzieci świadczą o ograniczonej koordynacji ręki i ramienia. Linie i bazgroły powstają głównie dzięki pracy całego ramienia, dopiero w późniejszym etapie dziecko trenuje pracę ręki i dłoni. Te pierwsze ruchy – całego ramienia, a następnie rączki dziecka, będą potrzebne później, aby skutecznie nauczyć się pisać.

Pamiętajcie, że rysowanie to aktywność, dzięki której dzieci nie tylko ciekawie spędzają czas i przygotowują się do nauki pisania, ale również mogą doskonale trenować umiejętności rozwiązywania problemów oraz krytycznego myślenia.

Jak to działa?

Jeśli damy dziecku kolorowanki, które będą miały otwarty charakter, to zachęcimy je do dokończenia rysunku i dorysowania tego, co samo wymyśli, do szukania swojego rozwiązania. To doskonały sposób na rozwijanie dziecięcej wyobraźni i twórczego myślenia.

Pamiętajmy, że słoń może być zielony i mieć kokardę na ogonie. Możliwe są różne rozwiązania i rysunki – jeśli tylko pozwolimy dziecku uwolnić wodze wyobraźni zacznie myśleć kreatywnie. A przecież kreatywne myślenie (nie mylić z artystycznym myśleniem) jest nam szczególnie potrzebne w dzisiejszych czasach – także w dorosłym życiu. Nie wiemy, co tak naprawdę czeka nasze dzieci i do czego musimy je przygotować. Naukowcy mówią, że połowa z dzisiejszych 5-latków dożyje 100 lat, a druga połowa będzie pracować w zawodach, jakich jeszcze nie znamy... Już dziś musimy być elastyczni i np. zmieniać pracę, branżę, zawody – czyli musimy mieć otwarte umysły i myśleć kreatywnie.

I pamiętaj – nie musisz być wielkim talentem artystycznym, aby pobudzać kreatywność własnego dziecka! Jedyne co musisz zrobić, to zmienić własne oczekiwania i zrozumieć, że to bardzo ważna umiejętność dla Twojego dziecka.

Dzieci nie są zbyt mocne w myśleniu - jest to dla nich duży wysiłek, dopiero się tego uczą, popełniają w trakcie tego procesu sporo błędów. Dzieci natomiast są naturalnie ciekawe świata i szukają okazji do odkrywania. Aby zmotywować dzieci do nauki należy stworzyć im odpowiednie warunki do uczenia się, czyli zapewnić, m.in.:

• Wysiłek zwieńczony sukcesem

• Odczuwalne postępy

• Rozwiązywalne problemy

• Pytania, nie odpowiedzi!

Skoro bazgrolenie i rozwijanie wyobraźni są takie ważne – to jak wspierać je od najmłodszych lat?

Przede wszystkim trzeba zachęcać dziecko do rysowania. Każde ćwiczenie z kredką w ręku przyzwyczaja rączkę i pomaga trenować precyzję ruchów. Oczywiście pierwsze kreski i bazgroły są nieudolne i nierówne, ale z czasem mała rączka nabiera wprawy. Z pomocą przychodzą Bazgroszyty – zeszyty zawierające ćwiczenia otwarte wspomagające kreatywne myślenie, a jednocześnie przygotowujące rączkę dziecka do nauki pisania.

Cała seria Bazgroszytów pt. „Poznaję alfabet” to mnóstwo dedykowanych ćwiczeń – szlaczki, wzorki czy rysowanie po śladzie. Przekonajcie się sami i odkryjcie razem ze swoim dzieckiem literkę K jak kolacja i pomóżcie Kredzi przygotować pyszną zupę. Podobna zabawa w rysowanie po śladzie to nauka litery L jak las ... Kolozaurus świetnie bawi się na leśnej polanie puszczaniem latawca. Małą motorykę ręki można także trenować z Bazgroszytami, poznając jednocześnie pierwsze cyfry i liczby, dzięki serii „Poznaję cyfry i liczby”.

Dziecko będzie chętniej siadać do rysowania, kolorowania, pisania szlaczków czy wzorków – jeśli temat i forma prezentacji będą angażujące. Jak to zrobić? Jak stworzyć takie twórcze warunki do nauki? Warto szukać rozwiązań, które nie są tylko nudnym pisaniem od prawej do lewej strony na kartce papieru. Dobrze, kiedy literka lub cyferka są częścią jakieś fajnej historii i przygody.

Czy można rozwijać wyobraźnię i uczyć się pisać, a jednocześnie fajnie spędzać czas z dzieckiem?

Rodzic to najważniejszy nauczyciel dziecka – niezastąpiony od pierwszych dni życia. Jeśli weźmiemy pod uwagę następujące fakty: Najlepszy okres dla rozwijania naszej zdolności uczenia się to ten przed rozpoczęciem nauki w szkole – większość połączeń nerwowych mózgu kształtuje się w pierwszych latach życia – 50% naszej zdolności uczenia się rozwija się w ciągu pierwszych 4 lat, kolejne 30% do ukończenia 8 lat. Oznacza to, że kiedy dziecko idzie do przeszkola i do szkoły, czyli właściwie zaczyna swoją edukację ... jego zdolność uczenia się już jest ukształtowana.

Rysowanie pomaga także w budowaniu relacji z dzieckiem. Każdy rysunek to także pretekst do rozmowy na temat tego, co nasza pociecha narysowała. To wspólnie spędzony czas. Pamiętajcie, że dla dziecka ważniejszy jest sam proces tworzenia, a nie efekt końcowy. Chwalcie dziecko – to buduje w nim poczucie własnej wartości. Nie uczcie – zamiast tego pozwólcie dzieciom zdobywać doświadczenie. Zachęcajcie dzieci do proponowanie wielu różnych rozwiązań tematu, do otwartego podejścia do rysunku. Jak mów Susan Striker: Umiejętność rozwiązywania problemów podczas rysowania, prowadzi również do umiejętności roziązywania problemów w innych obszarach życia.


Anna Sawa

Kolorowanki do druku od Bazgroszyt:

ZOO

Wszystkie dzieci kochają wycieczki do Zoo! Teraz możesz razem z Kredziakami wybrać się do Zoo nie wychodząc z domu. Rysek, Kredzia i Kolorozaurus zabiorą Was w świat edukacyjnej zabawy w krainie zwierząt.

Twoje dziecko pokocha gry online na Bazgroszyt.pl! Dlaczego? Kredziaki to zabawne, przyjazne zwierzaki, które zabiorą dzieci w edukacyjną przygodę z wyobraźnią. Rozwiną wiele niezbędnych umiejętności oraz wytrenują pamięć i koncentrację.

więcej kolorowanek do druku znajdzisz Kolorowanki XXL, Bazgroszyt, Nauka pisania, ZOO AlfabetROŚLINY

Kredziaki zapraszają Was na łąkę, gdzie poznacie wiele ciekawych roślin, zabawicie się z Ryskiem w kolorowanie, narysujecie kwiatki i owady do pary, a także dowiecie się, kiedy zbiera się większość owoców, na przykład jabłka.

kolorowanki do druku rośliny na bazgroszyt.pl
więcej kolorowanek do druku znajdzisz Kolorowanka - Bazgroszyt, Jesień z KredziakamiGALAKTYKA

Poznaj Galaktykę Kredziaków! Rysek, Kredzia i Kolorozaurus zabiorą Was w kosmiczną podróż po ich planecie. Znajdziesz tu kolorowanki do wydrukowania.
Narysuj Ryska, który nosi kosmiczny kombinezon ochronny i może w nim bezpiecznie spacerować po obcej planecie.
Narysuj człowiek, który był na księżycu. Być może już niedługo będziemy mogli latać jeszcze dalej, a statki kosmiczne będą kursować jak autobusy?

kolorowanki do druku kosmos na bazgroszyt.pl
więcej kolorowanek do druku znajdzisz Kolorowanka - Bazgroszyt, KosmosZWIERZĘTA

Wszystkie dzieci kochają zwierzęta! Teraz możesz razem z Kredziakami poznać ich fascynujący świat. Rysek, Kredzia i Kolorozaurus zabawią się z Wami w łączenie kropek, szukanie różnic i par w ulubionej przez dzieci krainie zwierząt.

Dlaczego Twoje dziecko polubi Gry online od Bazgroszyt? Kredziaki to zabawne, przyjazne zwierzaki, które zabiorą dzieci w edukacyjną przygodę z wyobraźnią. Rozwiną wiele potrzebnych umiejętności i wytrenują koncentrację.

kolorowanki do druku zwierzęta na bazgroszyt.pl
więcej kolorowanek do druku znajdzisz Kolorowanka - Bazgroszyt, Zwierzęce CiekawostkiKREDZIAKI

Chcesz rozwijać spostrzegawczość i koncentrację u Twojego dziecka? Rozpocznij z Kredziakami fascynującą edukacyjną przygodę. Rysek, Kredzia i Kolorozaurus zabawią się z Wami w mycie zębów, liczenie, rzucanie i szukanie różnic.

Rysek, Kredzia i Kolorozaurus zapraszają do zabawy, która uprzyjemni wolny czas każdego malucha. Grając w edukacyjne gry, dzieci rozwijają spostrzegawczość, pamięć i trenują logiczne myślenie oraz uczą się dobrych nawyków. W miarę rozwoju umiejętności, dziecko przechodzi do kolejnych, trudniejszych poziomów gier.

więcej kolorowanek do druku znajdzisz Kolorowanki do druku  - Pakiet Kreatywne Rysowanie
Kolorowanki do druku pozwalają każdemu dziecku cieszyć się zabawą z Kredziakami. Poznaj Ryska, Kredzię oraz Kolorozaurusa. Zapraszamy wielbicieli dinozaurów, kucyków, miłośników piesków, odkrywców egzotycznych lądów i wiele innych ciekawych tematów. Starannie opracowane kolorowanki są ręcznie rysowane. Łączą naukę z zabawą, zapewniając pozytywne skojarzenia z poznawaniem nowych zjawisk. Bazgroszyt można wydrukować zawsze i wszędzie - 24/7, gdzie tylko maluchowi może grozić nuda :)

 
zobacz więcej: Kucyki kolorowanki

Kolorowanki - Dinozaury Bazgroszyt.pl
zobacz więcej: ksiezniczki-kolorowanki do druku
Kolorowanki Kuchnia Bazgroszyt.pl
 
zobacz więcej: Laurki kolorowanki

Kolorowanki - Dinozaury Bazgroszyt.pl
zobacz więcej: kolorowanki do druku Owady
Kolorowanki Kuchnia Bazgroszyt.pl
zobacz więcej: kolorowanki do druku Dinozaury
Kolorowanki - Dinozaury Bazgroszyt.pl
zobacz więcej: kolorowanki do druku Kuchnia
Kolorowanki Kuchnia Bazgroszyt.pl
 
 
zobacz więcej: kolorowanki do wydrukowania Alfabet
Kolorowanki - Dinozaury Bazgroszyt.pl
zobacz więcej: Szlaczki do druku

Kolorowanki Kuchnia Bazgroszyt.pl
  
zobacz więcej: Kolorowanki szlaczki łamigłówki
Kolorowanki - Dinozaury Bazgroszyt.pl
zobacz więcej: kolorowanki do wydrukowania Historia
Kolorowankido wydrukowania Historia
 

więcej kolorowanek do drukutest gotowości szkolnejgrafomotorykaartykuły szkolnenauka pisania
znajdziesz na www.sklep.bazgroszyt.pl

Szybkie linki:
Serie - Sklep Bazgroszyt
Bazgrajka Bazgroszyt | Bazgroszyt do druku | Bazgroszyt Giga | Bazgroszyt XXL 
Kreatywne zestawy Kredki | Przybory do nauki pisania

Menu - Sklep Bazgroszyt
Przedszkolaki
Grafomotoryka Matematyka z wyobraźnią Logiczne myślenie 
Rysowanie Grube kontury Rysuj z Gwiazdami Pakiety
Testy Gotowości Szkolnej
Testy Testy wg kompetencji  Pakiety
Szkoła
Alfabet | Matematyka z wyobraźnią Logiczne myślenie Pakiety
Angielski
Alfabet Tematy Pakiety
Kreatywne Zestawy
Testy Gotowości Bazgrajki Bazgroszyt
Bazgroszyty | XXLBazgroszyty XXL z Kredkami
Giga Kolorowanki
Artykuły szkolne
Przybory do pisania
Przybory do nauki pisania | Ołówki | Wkłady
Rysowanie
Kredki Kredki akwarelowe Pastele olejowe Kredki woskowe
SALE

2015-07-10, Anna Sawa
Posted in

Bądzmy blisko
Informacje dodatkowe
Polityka ochrony prywatności


Radio Bajka
Projekt i realizacja Bazgroszyt.pl
Animagic. Magical EduTainment. Copyrights 2010-2014. All rights reserved