Sześciolatki w szkole.

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak ich dzieci poradzą sobie z nauką od września.

Obecnie w szkołach trwają spotkania z rodzicami i dziećmi, mające na celu pokazanie, że szkoły faktycznie są przygotowane na przyjęcie przedszkolaków. 6 latki w szkole będą traktowane odpowiednio do ich wieku i możliwości funkcjonowania w nowej, szkolnej społeczności. Z moich obserwacji wynika, że w klasach dla pierwszoklasistów często wstawiane są mniejsze ławki i krzesła. Dodatkowo, sześciolatki w szkole znajdą w klasie tzw. „dywanik” i zabawki, bo przecież dla nich nadal najważniejsza jest … zabawa.

Sześciolatki do szkoły

Poza tym sami nauczyciele podczas spotkań z często zatroskanymi rodzicami deklarują, że lekcje dla sześciolatków są przez nich prowadzone jednak inaczej. Często robią przerwy śródlekcyjne, starają się wprowadzać dużo zabawy do nauki, pomagają w przyzwyczajeniu się do nowej, szkolnej rzeczywistości.

6 latki w szkole muszą poznać geografię nowego obiektu, gdzie jest ich klasa, gdzie toalety, stołówka i świetlica. Wszyscy opiekunowie i nauczyciele deklarują, że pomagają pierwszakom w tej aklimatyzacji. Nawet tzw. pierwsze śniadanie, które dzieci same przynoszą sobie z domu, jedzą „pod opieką” i czujnym okiem nauczyciela.

Pamiętajmy jako rodzice, żeby zadbać o poczucie pewności siebie u naszych dzieci. Przedszkolaki poradzą sobie z nowymi wyzwaniami, jeśli dobrze je do tego przygotujemy.

Sprawdź, czy Twój sześciolatek jest przygotowany do szkoły

Jak mówił Janusz Korczak: Powiedz dziecku, że jest dobre, że umie, że potrafi

Pamiętajcie, że sześciolatek, który idzie do szkoły ma prawo:

 1. zadawać pytania, jeśli czegoś nie rozumie
 2. nadal uczyć się wiary we własne siły i motywacji do pracy
 3. nie być jeszcze w pełni samodzielny w myśleniu i działaniu
  (powinien mieć wsparcie nauczyciela i rodziców)
 4. nie mieć ukształtowanych przyzwyczajeń oraz cech charakteru, które są przydatne w szkole (powinien się tego dopiero nauczyć)
 5. być ruchliwy i aktywny
 6. chodzić po klasie w czasie lekcji
 7. mieć dłuższą przerwę pomiędzy lekcjami
 8. nadal rozwijać swoje zdolności grafomotoryczne – nie musi idealnie rysować szlaczków
 9. nie wymawiać “r”, bo to często pojawia się powyżej 6 roku życia
 10. nie umieć jeszcze sznurować butów
 11. wielu rzeczy jeszcze nie wiedzieć ….

czyli 6 latki do szkoły mogą pójść śmiało, ale oczywiście to zawsze rodzice indywidualnie zdecydują, czy ich dziecko pójdzie jeszcze do zerówki, czy już do pierwszej klasy.

Sześciolatki do szkoły_przycisk