Działamy kreatywnie, czyli jak wyzwolić u dziecka potencjał twórczy?

Kreatywność możemy nazwać niejako prezentem: niektórzy są kreatywni, a inni nieco mniej. Wielu uczonych stara się sklasyfikować ,,kreatywnych’’ i podkreślają oni cechy, które sprawiają, że osoba jest postrzegana jako kreatywna. Są to między innymi: otwartość, akceptacja podejmowania ryzyka w różnych swoich działaniach, brak obawy przed śmiesznością
i popełnianiem błędów, chęć eksperymentowania, wymyślania czegoś nowego, odkrywanie swoich talentów i możliwości, poszukiwanie ,,nowego’’.

Jednak, mimo tej listy cech przypisywanych osobom kreatywnym istnieje pewna prosta zasada: kreatywności można się nauczyć!

Malowanki_farby_Bazgroszyt

,,Kreatywność‘’ w sensie rozumowania oznacza: nowe, śmiałe, oryginalne i wolne.

Ma ona 3 aspekty:

  • aspekt intelektualny (zdolność do wytwarzania pomysłów)
  • aspekt motywacyjny (chęć do wymyślenia czegoś, a następnie zrealizowania swojego pomysłu)
  • aspekt emocjonalny (odwaga i gotowość do podejmowania ryzyka twórczego)

Więc jeśli kreatywności można się nauczyć, to my rodzice możemy pomóc naszemu dziecku rozwijać jego twórczy potencjał.

10 podpowiedzi, jak rozwijać kreatywność u dzieci:

1. Dajmy pełną swobodę naszemu dziecku – niech korzysta ono ze wszelkich form wyrazu, będących do jego dyspozycji: pisanie, rysowanie, malowanie, taniec, sport, teatr, itp

2. Zachęcajmy do poszukiwania przez dziecko jego ulubionej aktywności: pozwólmy dziecku na inicjatywę (jeśli lubi malować – niech maluje, jeśli lubi plastelinę – niech lepi, jeśli lubi śpiewać – niech śpiewa).

3. Kształtujmy u dziecka emocjonalną wrażliwość – oglądając z dzieckiem jakiś obrazek, czy czytając jakąś historię – zwróćmy uwagę na emocje zawarte w przekazie. Pytajmy: czy coś jest ładne, brzydkie, kolorowe, szare – jakie emocje wiążą się z widzianymi obrazami?

Niech dziecko nazywa, próbuje określać , namalować zaobserwowane obrazy. Kształtujemy w ten sposób ukierunkowanie nie tylko na sam przekaz, ale na emocjonalny aspekt tego, na co patrzymy. Dziecko się uwrażliwia, skupia na ,,poczuciu’’ tego, co widzi. A jeśli dołączymy do tego naukę nazywania emocji, to w efekcie uzyskamy właściwy kierunek naszej stymulacji twórczej.

4. Pomóżmy naszemu dziecku rozwijać zmysły.  Nauka zmysłowego postrzegania rzeczywistości jest dla dziecka bardzo ważna. Pozwólmy na odkrywanie wszystkiego, co możliwe: zapachów, kolorów, smaków, faktur, linii, proporcji, ruchu, zmiany natężenia światła. Wszystkiego doświadczajmy z naszymi dziećmi, bądźmy przewodnikami po świecie zmysłów.

5. Pozwólmy dziecku być oryginalnym. Kreatywność to zdolność do rozwijania oryginalnej osobowości. Jeśli nasze dziecko lubi kolor czerwony – pozwólmy mu na noszenie np. rzeczy koloru czerwonego. Jeśli nasze dziecko maluje tylko pomarańczowe obrazki – pozwólmy mu na to… przyglądajmy się z pozycji obserwatora, a nie krytycznego rodzica. Bardzo często obserwuję u dzieci tendencję do noszenia np. koszulek z ulubionym bohaterem bajek i bardzo trudno jest wyperswadować takiemu małemu fanowi, że od czasu do czasu przydałaby się jakaś zmiana. Ale na tym właśnie polega kształtowanie się osobowości naszej pociechy – na wyrażaniu siebie i swojego zdania – niekoniecznie będącego zdaniem rodzica.

Mandale_Bazgroszyt

6. Stymulujmy wyobraźnię.  Pokazujmy dziecku jak najwięcej. Zagłębiajmy się w świat malarstwa, fotografii, rzeźby, kina, teatru. Różnorodność wrażeń jest siłą do rozwijania wyobraźni. Świat sztuki, przybliżany dziecku w odpowiedniej formie i dawce dostosowanej do wieku jest doskonałym treningiem służącym do zapamiętywania i zmysłowego postrzegania otoczenia.

7. Czytajmy dziecku.  Literatura dziecięca jest bardzo bogata w treści i różnorodne formy. Wybierajmy takie bajki, opowiadania czy historie, które dziecko zapamięta jako fascynujące, ciekawe i samo będzie chciało do nich wracać.

8. Poszukujmy różnych działań twórczych: zajęcia z malowania, szkicowania, ceramiki czy rzeźby, majsterkowanie bądź zajęcia teatralne – są idealnym bodźcem do rozwoju kreatywności u dzieci.

9. Pomyślmy razem z dzieckiem na temat narzędzi i materiałów, które będą potrzebne do zrealizowania jakiegoś twórczego pomysłu, np. ,,Co chcesz, abyśmy dodali do kolażu?’’ Wspólne zaangażowanie i planowanie pracy – to bardzo twórcze zadanie. Dziecko ma poczucie ważności tego, co za chwilę będzie robić.

10. Doceńmy chęć działania dziecka i pomóżmy budować pozytywny obraz jego własnej osoby. Nic nie działa lepiej niż konstruktywna pochwała i docenienie zapału twórczego.

Sensory_art_Bazgroszyt

Bardzo ważne jest, abyśmy byli w stanie zaoferować dziecku wyzwania oraz pomysły do tworzenia czegoś nowego, ale przede wszystkim – najważniejszy aspekt – to spędzanie razem czasu w sposób fajny, ciekawy i twórczy!

Pomysłów jest wiele, począwszy od tradycyjnych czynności domowych, takich jak gotowanie (stworzenie np. książki z ulubionymi przepisami kulinarnymi) lub recykling (zbudowanie jakiegoś fantastycznego pojazdu z kartonu).

Jedynie poprzez dzielenie się z innymi naszymi pomysłami, możemy uzyskać nowe informacje, nowe znaczenia, nowe sposoby widzenia i odbierania naszej rzeczywistości.

Uczmy się więc kreatywności, dzielmy się inspiracjami z naszymi dziećmi, bądźmy zaangażowani i twórczy, a świat nasz i naszego dziecka stanie się barwny i kolorowy! Tego Państwu serdecznie życzę!

Dorota Rogulska, psycholog http://timelogic.pl