Bazgroszyt

24 WSKAZÓWKI I CIEKAWOSTKI “ Jak rozwijać umiejętność pisania u dziecka?”

24 WSKAZÓWKI I CIEKAWOSTKI “ Jak rozwijać umiejętność pisania u dziecka?”
 
 1. Wymyślaj z dzieckiem w co mogą zamienić się różne litery. Np. litera „o” może stać się słoneczkiem, buzią, kółkiem wózka... i czym jeszcze? Taka zabawa pozwoli dziecku lepiej zapamiętać i oswoić nową literkę.
 2. Co jest trudnego dla dzieci w cyfrach? Cyfry są sposobem zapisu abstrakcyjnego pojęcia liczby. 3 słonie i 3 muchy całkowicie różnią się od siebie, ale liczba jest ta sama... Dlatego przy nauce liczb i cyfr  potrzebny jest dziecku konkret – coś co dziecko może przeliczać.
 3. Po co ćwiczymy szlaczki? Umiejętność łączenia linii jest niezbędna, aby dziecko mogło poradzić sobie z pisaniem liter. Bez tej sprawności nie będzie umiało połączyć poszczególnych ich elementów i zamiast “a” będzie pisało kółko i odłączoną od niego laseczkę.
 4. Ćwiczenie wzorków pozwala doprowadzić do perfekcji konkretny ruch ręki. Powtarzanie dla dziecka wcale nie musi być nudne. Przypomnijmy sobie, jak nasza pociecha powtarzała nową umiejętność w nieskończoność, nawet jeśli my byliśmy już tym zmęczeni. Ileż razy musieliśmy podnosić zrzuconą łyżeczkę!
 5.  Upewnij się, że dziecko nie odrywa ręki, kiedy rysuje po śladzie. 
 6. Po skończonej pracy porozmawiaj z dzieckiem o tym, co narysowało i dlaczego. Dzięki temu dowiesz się, jak postrzega świat, i pomożesz mu wyrazić słowami to, co myśli.
 7. Jeśli dziecku zdarza się pisać litery w odbiciu lustrzanym może być to sygnałem lateralizacji skrzyżowanej tzn. że dziecko pisze np. prawą ręką, ale lepiej widzi lewym okiem. Łatwo to sprawdzić prosząc, aby spojrzało w kalejdoskop, rurkę, lub dziurkę od klucza. Oko, do którego dziecko odruchowo przyłoży przedmiot jest okiem dominującym. Jeśli lateralizacja jest skrzyżowana warto  robić z dzieckiem ćwiczenia  wymagające współpracy obu półkul mózgu np. łapanie się prawą ręką za lewe ucho, podnoszenie naraz prawej ręki i lewej nogi itp.
 8. Chwal to co dobre w pracy dziecka. Dostrzegaj jego postępy i pomysły. Wskazuj rozwiązania, które szczególnie Ci się podobają.
 9. Ćwiczenia grafomotoryczne zyskają na atrakcyjności, jeśli co jakiś czas będziesz proponować dziecku niezwykłe narzędzia pisarskie. Szlaczki można kontynuować: palcem umaczanym w farbie, patykiem, węglem, klejem, który następnie posypiemy np. brokatem.
 10. Na  poziom graficzny prac dziecka duży wpływ ma ogólna ruchowa sprawność rąk. Zabawy angażujące ręce i dłonie mogą pomóc tę sprawność poprawić. Zaproponujmy dziecku „siłowanie na rękę”, zabawę „idzie kominiarz po drabinie”, strzepywanie dłoni z wody, uderzanie palcem o palec w ułożeniu rąk jak do modlitwy, robienie kółek palcami itp.
 11. Jeśli ręka dziecka jest mało precyzyjna musisz ćwiczyć z nim tzw.” duży ruch”. Zaproponuj mu rysowanie i pisanie na dużych arkuszach - takich które wymuszą ruch ramienia. Możesz też powiększyć  proponowane karty.Choć dziecko będzie pisało przy stoliku, dla ćwiczenia ręki, możesz „zadawać” mu szlaczki na kartkach w różnych położeniach - raz na podłodze, raz na ścianie, a jeszcze innym razem na sztaludze.
 12. Wszelkie czynności samoobsługowe, a zwłaszcza zapinanie guzików i wiązanie sznurowadeł znakomicie wpływają na sprawność rąk.
 13. Jeśli dziecko jest leworęczne, może napotkać trudności techniczne w  pisaniu, wynikające z mniej wygodnego ułożenia ręki. Ten brak „wygody” może skutkować napięciem mięśni przedramienia i męczliwością. Żeby temu zapobiec, poza ćwiczeniami na kartkach warto dbać o gimnastykę ręki.
 14. W trakcie rozmowy zapytaj dziecko o to, co jeszcze można dorysować na karcie. Skłonisz je wówczas do ponownego zastanowienia się nad tematem i odkrycia nowych rozwiązań (w tym miejscu możesz mu także coś podpowiedzieć)
 15. W  pisaniu ogromną rolę odgrywa percepcja wzrokowa, czyli zdolność prawidłowego odbioru i analizy tego co widzi oko. W ćwiczeniu percepcji wzrokowej przydatne są zadania na wyszukiwanie podobieństw i różnic, puzzle, loteryjki obrazkowe.
 16. Daj dziecku odczuć, że cieszysz się z jego postępów. Wzmocni to jego poczucie wartości i da  satysfakcję.
 17. Jeśli szukasz sposobu na efektywne i atrakcyjne rozwijanie sprawności manualnej Twojego dziecka, po prostu pozwól mu sobie pomagać. Wykorzystaj przygotowywanie posiłków. Obieranie warzyw, smarowanie chleba masłem, ugniatanie ciasta to znakomite i niewymuszone ćwiczenia. A jaka satysfakcja dla dziecka!
 18. Dawaj dziecku po jednej karcie. Mając przed oczami tylko jedno zadanie, będzie mu łatwiej skupić się i doprowadzić je do końca.
 19. Zwróć uwagę, czy dziecko w prawidłowy sposób trzyma kredkę. Jej prawidłowy chwyt pozwala precyzyjnie nią operować i kontrolować nacisk na kolorowankę, dzięki czemu mięśnie ręki nie męczą się nadmiernie, a w kartce nie powstają dziury.
 20. Czy wiesz jaki rodzaj zabawy jest najbardziej atrakcyjny dla dzieci? Zabawa z rodzicami! I nie chodzi wcale o to, żeby bez przerwy się dziećmi zajmować  (to nawet mogłoby by być na dłuższą metę szkodliwe, bo dziecko potrzebuje czasu dla siebie i rówieśników). Chodzi o to by od czasu do czasu poświęcić czas na coś co dla dziecka (a nie dla nas!) jest ważne: na grę w piłkę nożną, chińczyka, zabawę lalkami itp. Pretekstem do wspólnej zabawy mogą być też szlaczki – jeśli będziecie rysować je na zmianę, dorysowywać dodatkowe elementy, albo wymyślać historyjki o literkach, znajdziecie okazję do rozmów i współpracy.
 21. Jeśli zauważymy, że dziecko ma problem ze szlaczkiem, możemy mu pomóc prowadząc na początku jego rękę i dokładając słowny opis tego co należy robić np. najpierw w górę zawijas, potem w dół.
 22. Jeśli dziecko pisząc szybko się męczy, na kartce widać bardzo silny ślad ołówka albo wręcz dziury, a  linie są duże i krzywe oznacza to, że zbyt mocno przyciska na rzędzie pisarskie. Ma to związek ze zbyt dużym napięciem mięśniowym. Żeby pomóc mu je rozładować proponuj gimnastykę rąk i jak najwięcej zabaw manipulacyjnych. W przypadku dużego napięcia mięśniowego dziecko powinno pisać bardzo miękkim ołówkiem.
 23. Jeśli linie rysowane przez dziecko są nikłe, drżące i mało czytelne, to prawdopodobną przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbyt małe napięcie mięśniowe. W takim przypadku dziecko powinno pisać twardym ołówkiem ( żeby wymusić silniejszy nacisk) i na różne sposoby ćwiczyć mięśnie rąk.
 24. Bądź cierpliwy i spokojny, nawet jeśli osiągnięcia pisarskie dziecka nie są najwyższe. Zachęcaj go do ćwiczeń.  Prawie każdy problem, choć wynika z obiektywnych trudności, można pokonać dzięki wytrwałej i sumiennej  pracy!

Zapraszamy do pobrania materiału do nauki pisania >> 
https://sklep.bazgroszyt.pl/
 

Kolorowanki do druku od Bazgroszyt:

ZOO

Wszystkie dzieci kochają wycieczki do Zoo! Teraz możesz razem z Kredziakami wybrać się do Zoo nie wychodząc z domu. Rysek, Kredzia i Kolorozaurus zabiorą Was w świat edukacyjnej zabawy w krainie zwierząt.

Twoje dziecko pokocha gry online na Bazgroszyt.pl! Dlaczego? Kredziaki to zabawne, przyjazne zwierzaki, które zabiorą dzieci w edukacyjną przygodę z wyobraźnią. Rozwiną wiele niezbędnych umiejętności oraz wytrenują pamięć i koncentrację.

więcej kolorowanek do druku znajdzisz Kolorowanki XXL, Bazgroszyt, Nauka pisania, ZOO AlfabetROŚLINY

Kredziaki zapraszają Was na łąkę, gdzie poznacie wiele ciekawych roślin, zabawicie się z Ryskiem w kolorowanie, narysujecie kwiatki i owady do pary, a także dowiecie się, kiedy zbiera się większość owoców, na przykład jabłka.

kolorowanki do druku rośliny na bazgroszyt.pl
więcej kolorowanek do druku znajdzisz Kolorowanka - Bazgroszyt, Jesień z KredziakamiGALAKTYKA

Poznaj Galaktykę Kredziaków! Rysek, Kredzia i Kolorozaurus zabiorą Was w kosmiczną podróż po ich planecie. Znajdziesz tu kolorowanki do wydrukowania.
Narysuj Ryska, który nosi kosmiczny kombinezon ochronny i może w nim bezpiecznie spacerować po obcej planecie.
Narysuj człowiek, który był na księżycu. Być może już niedługo będziemy mogli latać jeszcze dalej, a statki kosmiczne będą kursować jak autobusy?

kolorowanki do druku kosmos na bazgroszyt.pl
więcej kolorowanek do druku znajdzisz Kolorowanka - Bazgroszyt, KosmosZWIERZĘTA

Wszystkie dzieci kochają zwierzęta! Teraz możesz razem z Kredziakami poznać ich fascynujący świat. Rysek, Kredzia i Kolorozaurus zabawią się z Wami w łączenie kropek, szukanie różnic i par w ulubionej przez dzieci krainie zwierząt.

Dlaczego Twoje dziecko polubi Gry online od Bazgroszyt? Kredziaki to zabawne, przyjazne zwierzaki, które zabiorą dzieci w edukacyjną przygodę z wyobraźnią. Rozwiną wiele potrzebnych umiejętności i wytrenują koncentrację.

kolorowanki do druku zwierzęta na bazgroszyt.pl
więcej kolorowanek do druku znajdzisz Kolorowanka - Bazgroszyt, Zwierzęce CiekawostkiKREDZIAKI

Chcesz rozwijać spostrzegawczość i koncentrację u Twojego dziecka? Rozpocznij z Kredziakami fascynującą edukacyjną przygodę. Rysek, Kredzia i Kolorozaurus zabawią się z Wami w mycie zębów, liczenie, rzucanie i szukanie różnic.

Rysek, Kredzia i Kolorozaurus zapraszają do zabawy, która uprzyjemni wolny czas każdego malucha. Grając w edukacyjne gry, dzieci rozwijają spostrzegawczość, pamięć i trenują logiczne myślenie oraz uczą się dobrych nawyków. W miarę rozwoju umiejętności, dziecko przechodzi do kolejnych, trudniejszych poziomów gier.

więcej kolorowanek do druku znajdzisz Kolorowanki do druku  - Pakiet Kreatywne RysowanieKolorowanki do druku pozwalają każdemu dziecku cieszyć się zabawą z Kredziakami. Poznaj Ryska, Kredzię oraz Kolorozaurusa. Zapraszamy wielbicieli dinozaurów, kucyków, miłośników piesków, odkrywców egzotycznych lądów i wiele innych ciekawych tematów. Starannie opracowane kolorowanki są ręcznie rysowane. Łączą naukę z zabawą, zapewniając pozytywne skojarzenia z poznawaniem nowych zjawisk. Bazgroszyt można wydrukować zawsze i wszędzie - 24/7, gdzie tylko maluchowi może grozić nuda :)

 
zobacz więcej: Laurki kolorowanki

Kolorowanki - Dinozaury Bazgroszyt.pl
zobacz więcej: kolorowanki do druku Owady
Kolorowanki Kuchnia Bazgroszyt.pl
 
zobacz więcej: kolorowanki do druku Dinozaury
Kolorowanki - Dinozaury Bazgroszyt.pl
zobacz więcej: kolorowanki do druku Kuchnia
Kolorowanki Kuchnia Bazgroszyt.pl
 
 
zobacz więcej: Kucyki kolorowanki

Kolorowanki - Dinozaury Bazgroszyt.pl
zobacz więcej: ksiezniczki-kolorowanki do druku
Kolorowanki Kuchnia Bazgroszyt.pl
 
 
zobacz więcej: kolorowanki do wydrukowania Alfabet
Kolorowanki - Dinozaury Bazgroszyt.pl
zobacz więcej: Szlaczki do druku

Kolorowanki Kuchnia Bazgroszyt.pl
  
zobacz więcej: Kolorowanki szlaczki łamigłówki
Kolorowanki - Dinozaury Bazgroszyt.pl
zobacz więcej: kolorowanki do wydrukowania Historia
Kolorowankido wydrukowania Historia
 

więcej kolorowanek do drukutest gotowości szkolnejgrafomotorykaartykuły szkolnenauka pisania
znajdziesz na www.sklep.bazgroszyt.pl

Szybkie linki:
Serie - Sklep Bazgroszyt
Bazgrajka Bazgroszyt | Bazgroszyt do druku | Bazgroszyt Giga | Bazgroszyt XXL 
Kreatywne zestawy Kredki | Przybory do nauki pisania

Menu - Sklep Bazgroszyt
Przedszkolaki
Grafomotoryka Matematyka z wyobraźnią Logiczne myślenie 
Rysowanie Grube kontury Rysuj z Gwiazdami Pakiety
Testy Gotowości Szkolnej
Testy Testy wg kompetencji  Pakiety
Szkoła
Alfabet | Matematyka z wyobraźnią Logiczne myślenie Pakiety
Angielski
Alfabet Tematy Pakiety
Kreatywne Zestawy
Testy Gotowości Bazgrajki Bazgroszyt
Bazgroszyty | XXLBazgroszyty XXL z Kredkami
Giga Kolorowanki
Artykuły szkolne
Przybory do pisania
Przybory do nauki pisania | Ołówki | Wkłady
Rysowanie
Kredki Kredki akwarelowe Pastele olejowe Kredki woskowe
SALE

2018-11-04, Krzysztof Mączka
Posted in

Bądzmy blisko
Informacje dodatkowe
Polityka ochrony prywatności


Radio Bajka
Projekt i realizacja Bazgroszyt.pl
Animagic. Magical EduTainment. Copyrights 2010-2014. All rights reserved