Bazgroszyt

Skoro mała motoryka ręki jest tak ważna i można ją rozwijać od najmłodszych lat, to jak najlepiej to robić?

Skoro mała motoryka ręki jest tak ważna i można ją rozwijać od najmłodszych lat, to jak najlepiej to robić? I jak zachęcić do rysowania i malowania każde dziecko – nie tylko „małe artystki”?

Przede wszystkim nie można się zniechęcać i poddawać – zawsze trzeba zachęcać dziecko do rysowania. Każde ćwiczenie z kredką w ręku przyzwyczaja rączkę i pomaga trenować precyzję ruchów. Oczywiście pierwsze kreski i bazgroły są nieudolne i nierówne, ale z czasem mała rączka nabiera wprawy. Moje osobiste doświadczenie prowadzi w stronę malowania farbami. Jasio to bardzo lubi i tu akurat potrafi się skupić na dłużej – bawimy się więc w małego Picasso. Dużo kolorowych farb, duże karty papieru i nasz wspólnie spędzony czas. Wydaje mi się, że trzymanie pędzelka w ręku i malowanie to dobre ćwiczenie na trenowanie precyzji ruchów. Poza tym na końcu zawsze jest frajda z odciskaniem kolorowych rączek na papierze.

Odkrywamy też z Jasiem Bazgroszyty, czyli zeszyty z otwartymi zadaniami do ćwiczenia grafomotoryki dla przedszkolaków. Jasio polubił Kredziaki, czyli Ryska, Kredzię i Kolorozaurusa i z nimi zawsze chętnie siada do rysowania. To dobry wstęp do pracy – pytanie, jakiego koloru jest Rysek albo Kredzia. Zawsze na koniec malujemy Kredziaka na właściwy kolor, bo w końcu Kredziaki to ... kredki. Rysujemy z Jasiem dużo ostatnio w Bazgroszytach, poznając jednocześnie pierwsze cyferki, dzięki serii Poznaję cyfry i liczby. Nauka cyferek ma kreatywny charakter, bo każda cyfra pojawia się w jakimś ciekawym kontekście – pod wodą, na łące, w kosmosie, na plaży. I to faktycznie mój mały piłkarz polubił – udaje nam się zrobić jedną kartę w skupieniu, a to już dobry wynik. Ostatnio zauważyłam, że Jasio sam zaczyna głośno dodawać - czyli od małej motoryki ręki do zadań matematycznych. Brawo!

Bazgroszyty z serii „Poznaję alfabet” to nasz kolejny etap z Jasiem w czasie kreatywnej przygody z rysowaniem i pisaniem. Zawierają mnóstwo dedykowanych ćwiczeń – szlaczki, wzory czy rysowanie po śladzie. Poza tym, każda literka jest wkomponowana w jakąś ciekawą historię z Kredziakami, np. literkę K jak kolacja Twoje dziecko może poznać gotując z Kredzią pyszną zupę. Podobna zabawa w rysowanie po śladzie to nauka litery L jak las ... Kolozaurus świetnie bawi się na leśnej polanie puszczaniem latawca. Ważne jest to, że na każdej stronie Bazgroszytu dziecko samo może coś dorysować – to bardzo inspirujące

Więcej kreatywnych materiałów znajdziesz na www.sklep.bazgroszyt.pl


 
2015-06-13, Anna Sawa

Bądzmy blisko


Radio Bajka
Projekt i realizacja Bazgroszyt.pl
Animagic. Magical EduTainment. Copyrights 2010-2014. All rights reserved