Kontakt Poleć znajomemu Sklep

Rozmowa z Zofią Dzik, Prezesem Fundacji Humanites- Sztuka Wychowania

15 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodziny. W związku z tym Fundacja Humanites-Sztuka Wychowania, już po raz trzeci, organizuje akcję społeczną „Dwie godziny dla Rodziny”. Bazgroszyt i fundacja Mówimy obrazami są partnerami akcji. Zapytaliśmy Zofię Dzik, Prezes Fundacji o ideę przyświecającą inicjatywie obchodów Międzynarodowego Dnia Rodziny.


Bazgroszyt.pl: Proszę przypomnieć, do kogo adresowana jest akcja?

Zofia Dzik: Akcja „Dwie godziny dla Rodziny” skierowana jest do przedsiębiorców, instytucji, organizacji pozarządowych oraz wszystkich rodzin dostrzegających znaczenie harmonii między życiem prywatnym, a zawodowym (work-life balance). Zrównoważone życie prywatne pracownika przekłada się na jego zaangażowanie zawodowe oraz komfort pracy. Zwrócenie uwagi pracodawców na ten aspekt może wzmacniać poczucie więzi pracowników z firmą oraz wpłynąć na realizację celów biznesowych przedsiębiorców. Inicjatywa „Dwie godziny dla Rodziny” stanowi doskonałą okazję do podkreślenia, że człowiek istnieje w firmie nie tylko jako pracownik, ale niesie ze sobą także zaplecze i wsparcie w postaci swojej rodziny, pasji, zwyczajów i tradycji.

plakat_dwie_godz_dla_rodziny_ok_logotypy_1


Bazgroszyt.pl: Na co chcecie Państwo zwrócić szczególną uwagę?

Zofia Dzik: Celem nadrzędnym akcji jest wspieranie budowy tożsamości młodego pokolenia i więzi rodzinnych. Chcemy zachęcać do poświęcania czasu międzypokoleniowym rozmowom o marzeniach, rodzinie, przyjaciołach. Warto wrócić do wspomnień i albumów z dzieciństwa, zapytać, o czym marzymy dziś i czy marzenia są ważne. Międzynarodowy Dzień Rodziny jest dobrą okazją do tego, aby poświęcić więcej czasu naszym najbliższym. Poprzez naszą akcję chcemy zwrócić uwagę zarówno pracodawców, jak i pracowników na wagę więzi rodzinnych w rozwoju młodego pokolenia, kształtowaniu jego systemu wartości oraz umiejętności społecznych. Jak pokazują badania znanej socjolog prof. Barbary Fatygi z Uniwersytetu Warszawskiego tylko ok. 20% dorosłych zajmujących się wychowaniem dzieci i młodzieży zna ich potrzeby i formy spędzania wolnego czasu. Co ciekawe okazuje się, że młodzież jest spragniona więzi oraz relacji z dorosłymi. Pamiętając o tym, również w tym roku, zachęcamy pracodawców by 15 maja stworzyli pracownikom możliwość spędzenia dodatkowego czasu z bliskimi, podkreślając w ten sposób wagę ról zawodowych, jak również społecznych swoich pracowników. Na co dzień bardzo często brakuje nam czasu dla najbliższych, a Dzień Rodziny może być tą szczególną okolicznością, gdy podarujemy sobie i naszym bliskim trochę „wolno płynącego czasu”.

Bazgroszyt.pl: Dla wielu pracodawców przyznanie dodatkowych dwóch godzin może być dość kontrowersyjne.

Zofia Dzik: Spotykamy się raczej z sytuacją, że pracodawca ze względu na konieczność prowadzenia ciągłości działalności, nie może przyznać tych dwóch godzin pracownikom. Wtedy wspólnie wypracowujemy inne rozwiązania, które są korzystne dla wszystkich stron. Te dwie godziny w sposób symboliczny mają zwrócić uwagę na niepodważalną rolę, jaką w naszym życiu pełnią rodzina i tworzone w niej więzi z najbliższymi. To wielki kapitał społeczny – nasz i przyszłych pokoleń. Dlatego w miarę możliwości operacyjnych, zachęcamy do symbolicznego skrócenia czasu pracy w dniu 15 maja o 2 godziny. W ubiegłym roku 95% firm biorących udział w akcji skróciło czas pracy tego dnia lub udzieliło dodatkowych 2 godzin wolnych swoim pracownikom. Proponowane przez nas dwie godziny to pewnego rodzaju symbol, za pomocą którego chcemy zwrócić uwagę na problem i cieszy nas, że jest on powodem do dyskusji.

Bazgroszyt.pl: Dlaczego tak ważne jest, by pracownicy i pracodawcy spędzali jak najwięcej czasu z rodziną? Co daje im taki kontakt?

Zofia Dzik: Celem akcji jest budowanie świadomości społecznej dotyczącej istotnej roli więzi rodzinnych, które są nie tylko fundamentem rozwoju młodego pokolenia, ale również istotnym zapleczem, z którego możemy korzystać w sytuacjach kryzysowych w naszym życiu. Takie więzi można budować poprzez bycie razem, rozmowy, ciekawość siebie, co pozwala umacniać swoją tożsamość w wymiarze wielopokoleniowym.
Jesteśmy bardzo dumni, że w tym roku Akcja „Dwie Godziny dla Rodziny” została objęta Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej. W liście skierowanym do wszystkich uczestników Międzynarodowego Dnia Rodziny, przekazała nam przesłanie o tym, że „wszyscy zdajemy sobie doskonale sprawę, że dobrze odnajdujemy się i funkcjonujemy w społeczeństwie, gdy opuszczamy dom rodzinny z bagażem pozytywnych doświadczeń wychowawczych i akceptacji, gdy dorastamy w atmosferze pełnej ciepła, szacunku i zrozumienia”. Te słowa Pani Prezydentowej skierowane do uczestników Międzynarodowego Dnia Rodziny oddają doskonale cel, który chcemy osiągnąć jako fundacja, zarówno poprzez współpracę z pracodawcami, gdzie codziennie przebywa większość rodziców, ale także w obszarze współpracy z systemem oświaty.

Bazgroszyt.pl: Jak wielu pracodawców włączyło się do tegorocznej edycji akcji? W jaki sposób zamierzacie przekonać kolejnych?

Zofia Dzik: W tym roku do akcji już teraz przyłączyło się o 50% więcej grup kapitałowych, firm, instytucji i przedsiębiorstw niż w ubiegłym roku, dlatego swobodnie mogę powiedzieć, że wzrostu może nam pozazdrościć niejedna firma komercyjna. Gdybyśmy policzyli wszystkich zatrudnionych pracowników w firmach, które włączyły się do akcji, moglibyśmy powiedzieć, że są to tysiące osób, którym nie jest obojętna przyszłość młodego pokolenia. Naszym zdaniem to wielki sukces, tym bardziej biorąc pod uwagę fakt, że jako Fundacja nie dysponujemy środkami finansowymi, które moglibyśmy przeznaczyć na działania marketingowe. Dopiero od ubiegłego roku jesteśmy organizacją pożytku publicznego, co mam nadzieję pomoże nam przy organizacji tej i podobnych akcji w przyszłości.
Już teraz wiemy, że nasza akcja „Dwie godziny dla Rodziny” zagościła na stałe w corocznych planach wielu pracodawców, zarówno tych, którzy są z nami od początku, jak i tych, którzy przyłączyli się później. Głęboko wierzymy, że ten dzień stanie się promocją wszelkich działań służących zwróceniu uwagi na znaczenie rodziny i jej udziału w kształtowaniu młodego pokolenia – naszego najcenniejszego kapitału społecznego.

Bazgroszyt.pl: Co roku akcja „Dwie Godziny dla Rodziny” przebiega pod innym hasłem. Mottem tegorocznej edycji jest „Co pokolenie to marzenie”. Skąd ten pomysł?

Zofia Dzik: Nasi fantastyczni uczestnicy akcji, którzy popierają naszą inicjatywę, natchnęli nas na pomysł organizacji konkursu na motto przewodnie. Otrzymywaliśmy wiele maili z niezwykle wzruszającymi komentarzami na temat rodziny, jej wartości i wagi tworzonych więzi. Wiemy, że w dzisiejszych czasach jesteśmy tak zabiegani, że trudno nam zacząć inną rozmowę niż ustalanie harmonogramu dnia następnego. Stąd pomysł na konkurs z hasłem, które może stanowić doskonały temat do takiej niecodziennej rozmowy. W tym roku zachęcamy do rozmowy ze swoimi dziećmi i bliskimi o tym, co dają nam marzenia, dlaczego warto marzyć, jakie marzenia są nam szczególnie bliskie. Jak różniły się nasze marzenia, naszych dziadków i krewnych od tych, które obecnie mają nasze dzieci. Sami postanowiliśmy także porozmawiać z nieco bardziej i mniej znanymi osobami, w różnym wieku o ich marzeniach. Te wypowiedzi, między innymi prof. Bralczyka, prof. Blikle i wielu innych osób można znaleźć na naszej stronie internetowej. Zapraszamy do obejrzenia ich wypowiedzi na www.mamrodzine.pl