Kontakt Poleć znajomemu Sklep

Dwie godziny dla Rodziny

Bazgroszyt i fundacja Mówimy obrazami są partnerami akcji „Dwie godziny dla Rodziny”. Jest to akcja społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny, organizowana przez Fundację Humanites – Sztuka Wychowania.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny przypadającego na 15 maja, Fundacja Humanites – Sztuka Wychowania, już po raz trzeci, przygotowała akcję społeczną pod nazwą „Dwie Godziny dla Rodziny”. W tym roku mottem przewodnim wydarzenia jest hasło „Co pokolenie to marzenie”, które zwyciężyło w ubiegłorocznym konkursie organizowanym przez fundację. Akcja „Dwie Godziny dla Rodziny” została objęta Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej.

slide2

Celem akcji „Dwie Godziny dla Rodziny” jest wykorzystanie obchodów Międzynarodowego Dnia Rodziny, do wzmacniania relacji rodzinnych oraz budowania tożsamości młodego pokolenia. Akcja skierowana jest przede wszystkim do pracodawców, których fundacja zachęca do promowania wśród pracowników, więzi i wartości rodzinnych oraz skrócenia 15 maja dnia pracy o dwie godziny i poświęcenia ich rodzinie.
– Rodzina, tworzone w niej więzi i budowane przez nią relacje, od samego początku były przedmiotem szczególnego zainteresowania Fundacji Humanites – Sztuka Wychowania. Już trzeci rok, konsekwentnie propagujemy zwyczaj świętowania Dnia Rodziny. Jesteśmy bowiem zainteresowani, promocją wszelkich okazji służących zwróceniu uwagi na Rodzinę i jej znaczenia w kształtowaniu młodego pokolenia, naszego najcenniejszego kapitału społecznego – powiedziała Zofia Dzik, Prezes Fundacji Humanites – Sztuka Wychowania.

Nowe badania społeczne, pokazują, że coraz większy odsetek osób (70%) spędza czas wolny z najbliższymi i że blisko połowa Polaków chciałaby mieć dwoje a jedna czwarta troje dzieci.
Jednocześnie od lat mamy niż demograficzny i tylko około 20% dorosłych zajmujących się wychowaniem dzieci i młodzieży zna ich potrzeby i formy spędzania wolnego czasu
….Zatem dlaczego rzeczywistość tak mija się z chęciami i tak mało o sobie wiemy…??? Czy spędzając razem czas rzeczywiście ze sobą rozmawiamy czy głównie wymieniamy logistyczne informacje…
– Mamy deficyt czasu i dobrej rozmowy, bez której trudno o dobre, trwałe i cenne wzorce dla młodego pokolenia, a przecież cytując choćby Stanisława Jerzego Leca „Koła rodzinnego nie tworzy się cyrklem”. Dlatego zachęcamy do wspólnych refleksji, wspomnień i międzypokoleniowych rozmów o marzeniach. Rodzina to przecież nie tylko rodzice i dzieci, ale także dziadkowie oraz dalsi i bliżsi krewni – dodaje Zosia Dzik, prezes fundacji Humanites – Sztuka Wychowania

Fundacja zachęca, abyśmy spędzili te 2 godziny w towarzystwie naszych dzieci, rodziców i dziadków, czy też innych bliskich nam krewnych. Relacje i więzi buduje się bowiem poprzez bycie ze sobą. Fundacja zaprasza do poświęcenia tego czasu na lepsze poznanie członków naszych rodzin, i międzypokoleniowe rozmowy, zgodnie z tegorocznym mottem akcji: „Co pokolenie to marzenie”.
– W tym roku zapraszamy do rozmów o marzeniach – zarówno tych spełnionych, jak i tych wyczekiwanych. Akcja ma na celu poznanie korzeni swojej rodziny, i tożsamości każdego człowieka z jego własną rodziną. Cieszymy się, że zaproponowana przez nas forma obchodów dnia rodziny, spotyka się z tak dużym zainteresowaniem firm, organizacji pozarządowych i instytucji oświatowych. Świadczy to o tym, że pracodawcy coraz częściej dostrzegają potrzebę równowagi między życiem zawodowym i prywatnym swoim pracowników – dodaje Zofia Dzik, prezes fundacji.
Fundacja proponuje również ciekawe sposoby spędzania czasu z rodziną na swoim portalu www.mamrodzine.pl